Dil Seenei :

0 (332)

710 25 35
nternet E-Posta :
yesilyurtotel@hotmail.com
Rezervasyon
Rezervasyon ileminizi gerekletirdikten ksa bir sre sonra onaylanmak zere verdiiniz bilgiler dorultusunda size geri dn yaplacaktr.
Konya Ereğli

Otelimizin faaliyet gösterdiği Güney Kore'nin Kwangjin kenti ile kardeş kent olan Ereğli'yi tanıtalım. Konya'nın en yeşil topraklarına sahip Ereğli, Konya ilinin güneydoğusunda yer alır. Aksaray, Niğde, Karaman ve Mersin'e sonırı olan Ereğli, Konya'ya 147 km uzaklıktadır.

Ereğli ismi Evliya Çelebi Seyahatnamesinde şu şekilde anlatılır: Birinci Alaeddin Keykubad'ın Ereğli'den bir savaş dönüşü geçerken Peygamber Pınar'ı denilen çamurun, yaralı erlerin yaralarına şifa olduğunu farkeder. Bu nedenle dolayı Ereğli'ye Erkili der. Zamanla Erkili kelimesi Ereğli olarak denilir. Tarih boyunca Hitit, Asur, Kimmer, Frig, Lidya, Pers, İskender İmparatorluğu, Roma İmparatorluğu ve diğer imparatorlukların idaresinde kalan Ereğli sınırlarında çok değerli tarihi eserleri ve kalıntıları barındırmaktadır. Ulu cami, Ağalar Mescidi, kalaklar, Rüstem Paşa Kervansarayı, Roma Hamamı kalıntıları, çeşitli dömemlerde yapılmış türbeler ve köprüler ilçenin önemli tarihi eserleri arasındadır. Ereğli yakınlarında bulunan İvriz Kaya Anıtı Hititlerden günümüze gelen önemli bir kültür mirasıdır.
 

Ereğli'de Selçuk Üniversitesine bağlı Ereğli Meslek Yüksekokulu, 1987 yılından beri eğitim faaliyetini sürdürmektedir. Ayrıca,yine Selçuk Üniversitesi bünyesinde 2010 yılında Ereğli Eğitim Fakültesi kurulmuştur.
 

Ereğli, Konya ili dahilinde GSMH'dan kişi başina düşen geliri en yüksek olan ilçedir. İlçe halkının yarıdan fazlası geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadır. İlçenin en önemli akarsuyu İvriz Çayı üzerinde kurulu İvriz Barajı, Ereğli'de hem tarım alanlarını sulamakta hem de içme suyu ihtiyacını karşılamaktadır. İlçede baklagiller, sanayi bitkileri, meyve, sebze ve yem bitkileri yetiştirilmektedir. Ereğli’de yetiştirilen kirazların bir bölümü ihraç edilmektedir.

Konya Ereğli
Resim Galerisi
Abonelik
Haberlerimizin ve kampanyalarmzn e-postanza gelmesini istiyorsanz aadan e-posta adresinizi kayt edebilirsiniz.
Pir mer Mahallesi smet Paa Caddesi Polis Evi Yan No:7 Ereli/Konya
0332 7102535